Creative Mikser - Food Design



Jedzenie stanowi fundamentalne znaczenie w naszym życiu. To jedno z podstawowych potrzeb człowieka, które daje nam nie lada przyjemność. Jemy również oczami, o czym świadczy staranność w tworzeniu kulinarnych reklam, czasopism czy książek.

Kto czuwa nad tym, aby potrawy na zdjęciach wyglądały atrakcyjnie i apetycznie?

Stylista żywności - ang. Food Designer.


Wykonywanie tego zawodu wymaga dużego doświadczenia w kwestii ekspozycji żywności, jak i obszernej wiedzy kulinarnej, m.in. w dziedzinach technologii gastronomicznej i towaroznawstwa, zasad podawania wina, czy doboru sztućców. Do obowiązków stylisty należą m.in. selekcja, kupno i obróbka produktów do sesji, dobór odpowiedniej porcelany, stylizacja i dekorowanie dania oraz aranżacja tła i otoczenia. Dobrze wykonane zdjęcie kulinarne tworzy skuteczną reklamę pobudzającą wyobraźnię i wszystkie zmysły. Oprócz doznań wizualnych podświadomie kreujemy w swoich głowach idealny smak, zapach i konsystencję dania.



 źródło foodportfolio.com


Jakie triki stosują styliści, aby prezentowane na fotografii jedzenie było perfekcyjne? Używają wykałaczek w celu podtrzymania jedzenia, stosują naczynia wypełnione silikonem w celu uwydatnienia składników potrawy. Ponadto popularne jest używanie barwników wzmacniających kolor potrawy oraz impregnowanie produktów lakierem w celu przedłużenia ich trwałości. Aby zwabić klienta, zdjęcie żywności powinno być jak najbardziej wiarygodne, posiadać wszelkie cechy naturalności, dlatego produkt główny powinien znajdować się w otoczeniu rzeczy z nim związanych.



 źródło foodportfolio.com

Prosty przykład: masło będące priorytetem w sesji, idealnie współgra ze świeżym chlebem lub kruchą bułką. W tle natomiast, moglibyśmy postawić np. dzbanek z mlekiem, półmisek wędlin lub świeże warzywa sezonowe. Wszystkie te produkty ściśle ze sobą współgrają, co tworzy efekt wspomnianej wcześniej wiarygodności.



Obecnie w Polsce zawód ten uważany jest za niszowy. I słusznie, bo profesjonalnych food designerów można policzyć na palcach jednej ręki. Mimo nietuzinkowości, organizacje kreatywne podejmują się tworzenia spotkań o tejże tematyce.



Ostatnio miałam przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu Creative Mikser organizowanym w ramach Wawa Design Festival.

Swoją wiedzą o Food Designie i wielu odsłonach tego coraz popularniejszego zjawiska podzielili się specjaliści z Polski oraz Wielkiej Brytanii: Francesca Zampollo pochodząca z Wielkiej Brytanii - wykładowczyni , założycielka International Food Design Society, konsultantka w zakresie Food Design, Gosia Rygalik – projektantka, oraz Marek Cecuła – artysta, projektant.



foto:Anna Kozłowska


Francesca Zampollo z ogromnym zaangażowaniem opowiadała o swojej działalności i osiągnięciach. Zaskoczeniem było to, gdy z uśmiechem na twarzy częstowała wszystkich zaprojektowanymi przez Nią batonikami, jednocześnie opowiadając w czym tkwi sekret ich specyficznego kształtu. W dużej mierze to właśnie kształt produktu wpływa na wyobraźnię i apetyt klienta. Tworzy dla historii jedzenia i pod jej wpływem. 

źródło francesca-zampollo.com


Małgorzata Rygalik przyznaje, że jedzenie to dla Niej nie tylko źródło kalorii, jedzenie to materiał do tworzenia, rytuał i pewnego rodzaju ceremonia. Gosia współpracuje z przemysłem oraz często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury a jej artykuły i felietony można przeczytać w magazynach kulinarnych. Tworzy wiele niepowtarzalnych konstrukcji przeznaczonych do spożywania jedzenia np. stół wykonany z czerstwych bagietek wzbudzający wielkie kontrowersje oraz zainteresowanie i podziw.

źródło core77.com
 laughingsquid.com
źródło ecofriend.com

Marek Cecuła – artysta ceramik, laureat wielu prestiżowych nagród, wykładowca renomowanych uczelni artystycznych m.in. ceramiki i wzornictwa. Tworzy niekonwencjonalne kompozycje i elementy ceramiczne, nowe koncepcje i ciekawe możliwości jedzenia.

Jest twórcą Studia Modus Design zajmującego się wykonywaniem ceramiki odbiegającej zupełnie kształtem od wszelkich standardów. Swoim podejściem do sztuki, studio zdobyło popularność i renomę międzynarodową.

 źródło wdobrymstylu.pl
źródło domosfera.pl

Szczerze polecam tego typu przedsięwzięcia. To idealna okazja, aby dowiedzieć się wielu przydatnych ciekawostek z branży kreatywnej. Poniżej znajduje się kilka zdjęć wykonanych w dniu wydarzenia. Stylizacja i design to trudna sztuka dająca niesamowite efekty.



Autor: Anna Kozłowska

1 komentarz:

  1. Nie wiedziałam o takich trikach. Nie mniej jednak fotografie bardzo kuszą :) ten serniczek z malinkami mmm....

    OdpowiedzUsuń